رفتن به محتوا رفتن به بعدی و غیرفعال کردن رفتن به بعدی و غیرفعال کردن

ارزدیجیتال چیست؟

ارزدیجیتال

در هر عصر از زندگی انسان ها، ابزاری خاص برای معامله وجود داشته است که هر کدام بسته به شرایط آن زمان در ابتدا موجه و کارآمد بوده ولی بعد از مدتی مشکلات آن نمایان می شده است. به عنوان مثال، انسان ها در یک دوره میزان ارزش هر چیزی را با نمک می سنجیده اند و هر چیزی را که قصد خریداری آن را داشته اند، بهای آن را با نمک پرداخت می کردند. اما پس از مدتی با کشف معادن نمک و فراوانی آن، این وسیله داد و ستد منسوخ شد.

بشر به دنبال ابزاری جدید با ویژگی های خاص بود تا پس از مدتی نه از ارزش آن کاسته شود و همچنین تحت کنترل و نظارت باشد. بدین ترتیب پول های کاغذی و سکه های طلا به وجود آمدند. اما در عصر حاضر، در معاملات بین المللی، با انواع ارزها مواجه هستیم. یک نمونه از به روزترین ارزها، ارز های دیجیتال است.

شروع به کار ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال نوعی پول است که به صورت رمزنگاری شده در اینترنت فعالیت دارد. ارز های دیجیتال تراکنش ها را بدون مرز و به صورت لحظه ای انتقال می دهند.

در اواخر دهه 90، شرکتی به نام دیجی کش، توسط دیوید چام تاسیس می شود. در این شرکت با استفاده از علم رمزنگاری، این امکان را برای بانک ایجاد می کرد تا بتوانند به وسیله آن، به انتقال اینترنتی بپردازند. در سال 1996 نوعی ارز با پشتوانه طلا ایجاد شد و پس از آن نوعی دیگر در سال 2006 با نام رزرو ازادی به وجود آمد که این امکان را به کاربر می داد که دلار یا یورو خود را تبدیل به رزرو آزادی کند و آن را با دستمزی حدود 1%، آزادانه انتقال دهد. دولت آمریکا، به دلیل استفاده از این سرویس ها در پول شویی، اقدام به تعطیلی هر دوی آن ها کرد.

 در نهایت علاقه به استفاده از ارز های دیجیتال شدت گرفت و در سال 2009 بیت کوین شکل گرفت و از آن زمان به بعد بزرگ ترین و قابل اعتماد ترین ارز در جهان بوده است. به همین علت بسیاری اولین ارز رمزنگاری شده دیجیتال را بیت کوین می دانند؛ زیرا بعد از تلاش های ناموفق، بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

انواع ارزهای دیجیتال

ایجاد ارزهای دیجیتال پس از آغاز بیت کوین شدت گرفت. در حال هزاران ارز دیجیتال در حال فعالیت هستند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا هستند. بعضی از آن ها بر اساس ارز فیات رمزنگاری می شوند و بسیاری دیگر در قابل یک ارز با پایه کد های دیگر شکل گرفته در حال گردش هستند. از مهم ترین و قابل اعتماد ترین ارزهای دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیت کوین (Bitcoin): همان طور که در مطالب فوق توضیح داده شد، اولین ارز دیجیتال بیت کوین نام دارد که توسط شخصی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو، ایجاد شد که بدون واسطه و بدون دخالت شخص یا بانک می توانید به انتقال این ارز بپردازید.
  • ریپل (Ripple): در سال 2012 یک شرکت آمریکایی بر پایه ارز فیات شکل گرفت. این ارز ایمن، سریع و انتقال آن رایگان است.
  • اتریوم (Ethereum): براساس بلاکچین است. به راحتی توسط کاربر معامله می شود.
  • تتر (tether): این ارز برپایه ارز فیات، دلار و یورو رمزنگاری شده است؛ به همین دلیل از ثبات خاصی بهره مند است. این ارز برخلاف ارزش های بیت کوین است و همیشه به ارزش یک دلار است.
  • کاردانو (cardano): کاردانو پول دیجیتال است و معاملات مالی دولت ها، موسسه ها و اشخاص را انجام می دهد.
  • اتریوم کلاسیک: در سال 2016 با هک شدن اتریوم، اتروم جدیدی شکل گرفت.

خرید و فروش ارز های دیجیتال

قیمت ارزهای دیجیتال

سایت های بسیاری وجود دارد که قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال به همراه نمودار های آن را به نمایش می گذارند. وب سایت رایا اکسچنج، یک نمونه از این سایت های معتبر است که به صورت لحظه ای و با نمودار های مشخص، قیمت لحظه ای ارزهای دیجیتال را نشان می دهد.

 برای دسترسی به قیمت های آن ها، کافی است به وب سایت رایا اکسچنج مراجعه نمایید. در صفحه ی اصلی آن، تمامی ارز های معتبر و مهم را هم به دلار و هم به تومان، به نمایش گذاشته است. همچنین برای خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود، کافی‌ است بر روی اسم آن کلیک کنید؛ البته توجه داشته باشید که ساعت کار صرافی ارز دیجیتال این وب سایت از ساعت 10.30 الی 00.00 می باشد. خدمات خرید و فروش به صورت آنی و لحظه ای انجام می شود. در خصوص اطلاعات بیشتر، از طریق پشتیبان آنلاین آن، می توانید سوالات خود را بپرسید یا نسبت به رفع ابهامات خود اقدام فرمایید.

کاربرد و موارد استفاده

تحقیقات جدید نشان می دهد که تقریبا نیمی از 100 ارز دیجیتالی مطرح دنیا، بلا استفاده و بدون هیچگونه کاربردی هستند. ارز های دیجیتال را هم می توان به عنوان سرمایه گذاری خرید کرد و هم از آن برای پرداخت و خرید استفاده کرد.

 در حال حاضر تعداد زیادی از بانک ها برای ارائه خدمات خود، از ارزهای دیجیتال استفاده می کنند. طبق گزارش هایی از کشور کره جنوبی، حدود 100 هزار متقاضی برای استفاده از دستگاه خودپرداز ارز دیجیتال، درخواست داده اند. یکی از موارد کاربردی در خصوص ارزهای دیجیتال، استخراج آن است.

 با کمی سرچ در گوگل، متوجه خواهید شد که وب سایت های بسیاری وجود دارد، که ادعا دارند ارز دیجیتال به صورت رایگان در اختیار کاربر قرار می دهند. طبق گزارشات و تحقیقات به عمل آمده، به صراحت می توان گفت که این مطالب کذب و دروغ است و رویای پولدار شدن به صورت یک شبه و تنها از طریق استخراج رایگان ارز دیجیتال، کاملا عملی فریبانه است.

 ارز دیجیتال دارای مخالفان و موافقان زیادی است. اما انتظار می رود که در آینده به عنوان عضوی جدا ناپذیر در تجارت جهانی، به فعالیت خود ادامه دهد. لزوم انتخاب ارزی مناسب برای سرمایه گذاری و یا خرید برای پرداخت های مختلف، از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است؛ زیرا همان طور که پیشتر توضیح دادیم، بسیاری از ارزهای دیجیتال در حال حاضر کاربردی ندارند و با خرید ناآگاهانه آن متحمل هزینه هایی می شوید.

What's your reaction?
0لبخند0خخخخ0اوپس0لایک0ناراحت0عصبی

ارسال دیدگاه